论文部分内容阅读
一年级下学期一次单元练习中,有这样一道题:每块肥皂3元,20元钱最多可以买()块肥皂。(1)5(2)6(3)7关于这一题,同组的教师议论纷纷,认为它“超纲”了。有的说:“这是二年级有余数除法的相关问题,不应该放在这里考学生。”有的说:“把这一题换掉吧,改其他题目。”……非得学了有余数除法后,学生才能解决这样
The first semester of the first semester Unit exercises, there is such a problem: 3 yuan per piece of soap, 20 yuan up to buy () block of soap. (1) 5 (2) 6 (3) 7 On this issue, teachers in the same group talked about it as “supernatural.” Some said: “This is the second-graders division of the relevant issues, should not be placed here to test the students. ” Some said: “to replace this one, to change other topics. ” After learning a division, students can solve this problem